
2006 óta a Hankook oszlopos tagja, így idén ünnepelte 15 éves jubileumát a cégnél Kárászi- Tóth Zsuzsanna. Saját bevallása szerint nagyon szereti a munkáját, hiszen személyügyi asszisztensként azt csinálja, amiben igazán jól érzi magát, emberekkel foglalkozik. A mozgalmas mindennapokból való kiszakadásra Zsuzsanna egy olyan extrém sportot választott, ami a nyugalomról szól, és az ejtőernyőzést hátrahagyva, a búvárkodás mellett tette le voksát.
Amikor lemerülünk a víz alá csend van, nem csörög a telefon, nem szól hozzánk senki, csak gyönyörködünk a felszín alatti világban.
Több mint egy évtizeddel ezelőtt már szerepeltél a Hankook Negyedben, akkor az ejtőernyős válogatott kerettagjaként mutatkoztál be. Honnan jött a váltás és a búvárkodás ötlete?
Az ejtőernyőzés kapcsán úgy éreztem, már eleget ugrottam, illetve elértem mindazt, amit akartam. Így jött a váltás gondolata. Kislányként apukámmal mindig néztem a Cousteau filmeket és már akkor beleszerettem a nagy kékségbe. Később pedig egy kollégám hatására, aki ugyancsak ennek a mozgásformának hódolt, vettem a bátorságot és beiratkoztam életem első búvártanfolyamára. Ennek már 13 éve, azóta űzöm hobbi szinten ezt a fizikailag nehéz, de nyugalmas sportot, így mára már csaknem 600 merüléssel és mesterbúvári minősítéssel rendelkezem.
Hol és milyen gyakran van alkalmad merülni?
A hazai és a külföldi vizeket is szeretem, melyeket férjemmel együtt fedezünk fel, hol csapatban, hol csak ketten nekiindulva a világnak. Egy évben egyszer vagy kétszer vannak hosszabb túráink, mikor elmegyünk a Vörös-tengerhez, az Adriára, vagy egy távolabbi országba. Általában tavasztól őszig havi egyszer merülünk valamelyik közelebbi vízben, aztán ha jön a fagy, akkor jég alá is lemerészkedünk. Bányatavakban, tengerekben, óceánokban és barlangokban is volt már alkalmam csobbanni.
Mi volt a legmélyebb pont merüléseid során?
A legmélyebb pontom 50 méter volt, amikor egy jó állapotban lévő hajóroncs felfedezése miatt merészkedtem ennyire le. Általában 40 méter a határ, a lent töltött idő pedig 50-60 perc. A merülésekkor segítségünkre van egy úgynevezett búvárkomputer, amely részletekbe menő segítséget nyújt számunkra.
Mesélnél a víz alatti élményeidről?
Merüléseim alkalmával volt szerencsém több hajóroncsot is megnézni. Többek között láttam Jacques Cousteau víz alatti építményét is, melyben 30 napig éltek és dolgoztak emberek felszínre emelkedés nélkül. A vízi világ élőlényei csodálatosak, a kedvencem a cetcápa és a manta rája, de az is nagy élmény, amikor kézből etethetem a pontyokat. Éjszaka is szoktunk búvárkodni, ilyenkor a legizgalmasabb, hogy olyan vízi állatokkal is tudunk találkozni, amilyenekkel nappal nem.