EHS aktualitásokról – mindenkinek

Beszámoló az egészségvédelmi napról

Mint azt ti is tudjátok, az idei év 3. negyedévében rendeztük meg az egészségvédelmi napokat. Nagyon örülünk, hogy idén is szép számmal érdeklődtetek a kezdeményezés iránt. A szűréseken már visszatérőnek számító kollégák különösen jól jártak, hiszen ők nemcsak jelenlegi állapotukról kaphattak képethanem lehetőségük volt az előző év(ek)hez képest bekövetkező, életmódváltásukkal járó pozitív változásokat is nyomon követni. A szűrővizsgálatok kiválóan alkalmasak arra, hogy időben jelzést kaphassunk egy esetleges egészséges normától való eltérésről és a korai felismerés révén lehetőségünk legyen bizonyos betegségek megelőzésére. Nagy öröm számunkra, hogy ezzel ti is sokan tisztában vagytok, és tudatosan tesztek egészségetek védelméért. 

Köszönet a véradóknak 

Mindig büszkén fogadjuk az Országos Vérellátó Szolgálat helyi képviseletének köszönetnyilvánítását, melyet a Hankook csapatának rendszeres segítségnyújtása miatt fejeznek ki. Egészséges vérre mindig nagy az igény, a koronavírus járvány szakaszaiban pedig drasztikusan lecsökkent a véradók száma. Ezért is bírnak nagy jelentőséggel a munkahelyeken megrendezett véradások, ahol minden alkalommal 100 fő feletti résztvevővel számolhatnak.

Külön hálával tartozunk az MF1 Extruding részleg dolgozóinak, az aznapi csapat ugyanis a legutóbbi eseményen teljes létszámmal képviseltette magát. Köszönjük ezt a mindannyiunk számára példaértékű hozzáállást!

Járványügyi gondolatok  

A COVID-19 elleni védekezés mindannyiunk számára kulcsfontosságú kérdés emberi és munkavállalói oldalról egyaránt. Munkatársaink többsége főként nem is saját megbetegedésétől és annak esetleges súlyos következményeitől tart, sokkal inkább amiatt aggódik, hogy a vele egy háztartásban élő idős vagy gyengébb immunrendszerű családtagokat súlyosan megbetegítheti. A megfertőződés másik negatív olvasata, hogy aki megbetegszik, az óhatatlanul keresőképtelen állományba kényszerül. Ez minimum 10 napot és az adott időszakra kevesebb bért jelent, mely érzékenyen érintheti az amúgy is nehezített helyzetben lévő lábadozót. 

Mindannyian tudjuk, hogy ezek elkerülésére a hatékony védekezés a legjobb megoldást, a vezetőség is nagy hangsúlyt fektet az ehhez szükséges feltételek biztosítására. Ezért is fontos, hogy felelős emberként, munkavállalóként – maszk viselésével, rendszeres kézfertőtlenítéssel – mi magunk is megtegyünk minden tőlünk telhetőt azért, hogy megvédjük szeretteinket, munkatársainkat és önmagunkat.

  

Munkahelyi balesetek megelőzése 

Jó hír, hogy az előző évekhez képest kedvezőbben alakult a munkahelyi balesetek száma és súlyossága egyaránt, ezzel együtt is fontos a fokozott odafigyelés. Új kolléga érkezése esetén – akár régi motorosként, akár műszakvezetőként – fokozottan ügyeljetek a munkamódszerek megfelelő átadására és betartatására. Gyakori jelenség, hogy a régebb óta dolgozó munkatársaknak az idő előrehaladtával csökken a veszélyérzete, így a legtöbbször azért sérülnek meg, mert elhagyják a munkafázisok biztonságos lépéseit. Jó ezt időben észrevenni, változtatni, ezáltal a frissen érkezett csapattagnak is jó példát lehet mutatni. 

A kötelező védőeszközök viselésében történt pozitív változás miatt szerencsére csökkent a vágással kapcsolatos balesetek száma, de még így is előfordulnak olyan esetek, amikor a védőeszközzel nem védhető testrészeket éri sérülés. Ügyeljetek arra, hogy ha vágóeszközt használtok, mindig találjátok meg a biztonságos vágási pozíciót és irányt! 

A másik, “klasszikus” baleseti ok a gépkezelés során keletkezett probléma elhárításának veszélyes módja. Ilyenkor a legnagyobb hiba, ha a gépkezelő benyúl vagy belép a gépbe, míg az automata üzemmódban van, azaz a gép még mozgásra vagy megmozdulásra képes. Rendkívül fontos, hogy az ilyen típusú balesetek elkerülése érdekében hibaelhárítás előtt a gépet állítsátok manuális (kézi) üzemmódba és aktiváljátok a vészleállítót, hiszen csak ez írja felül a gép automata működését biztosító parancsokat és kerül biztonságos (álló) helyzetbe! 

Sajnos a járványnak a balesetmegelőzésre is kedvezőtlen hatása van, hiszen a rendszeres EHS oktatásokat fel kellett függesztenünk. Nyomatékosan kérünk mindenkit, hogy az ARENA-ban heti OPL-ként kihirdetett oktatási anyagokat ismerjétek meg és munkátok során tartsátok be azokat! 

Mindenkinek balesetmentes munkavégzést kívánunk és kérjük, hogy vigyázzunk egymásra! 

Az Országos Vérellátó Szolgálat helyi képviselete mindig köszönetét fejezi ki a Hankook csapat segítségnyújtásával kapcsolatban, hiszen a munkahelyen megrendezett véradásokon rendszeresen 100 fő feletti a résztvevők száma. Egészséges vérre mindig nagy az igény. A COVID-19 járvány szakaszaiban drasztikusan lecsökkent a véradók száma, és jó érzéssel tölthet el bennünket, hogy a Szolgálat mindig számíthat a cég dolgozóira. Itt szeretném kiemelni, hogy a legutóbbi véradás alkalmával az MF1 teljes részlege megjelent, ez pedig mindannyiunk számára példamutató.