Idén május 13-a óta a COVID-19 megbetegedés elleni vakcina már nálunk, a munkahelyen is felvehető minden kollégánknak.
A munkahelyi orvosi rendelőben Sinopharm és Pfizer-Biontech védőoltás beadatására van lehetőség.
Június 10-ig már 149 kolléga kapta meg az első adag védőoltást a Hankook oltópontján.
Az oltásra minden olyan munkatársunk jelentkezhet, aki már regisztrált a vakcinainfo.gov.hu oldalon, rendelkezik TAJ kártyával és tudomása szerint az előző 3 hónapban nem volt koronavírus fertőzött.
Hogyan jelentkezhettek?
Oltásra jelentkezni a területi adminisztrátornál egy hozzájárulási nyilatkozat kitöltésével lehetséges.
A megadott időpontban ezzel a nyilatkozattal kell megjelenni a rendelőben, ahol a védőoltás beadása után 15 perces megfigyelésen szükséges maradni.
Az oltás adminisztrációját az üzemorvos végzi, majd a védettségi igazolványt 15 napon belül kapják meg a beoltottak.
Néhány információ a felvehető védőoltásokról:
A Sinopharm vakcina inaktivált, azaz ártalmatlanított koronavírust tartalmaz, amely megbetegedést nem okoz, csak megismerteti a szervezettel a vírust – mint információt-, így a szervezet ellenanyag-termelésbe kezd.
A védettség kialakulásához két adag vakcina beadása szükséges 28 nap különbséggel.
Amennyiben krónikus betegség (pl. magas vérnyomás, cukorbetegség stb.) áll fenn, de az megfelelően kezelt, úgy beadható a védőoltás, de erről minden esetben az oltóorvos egyedileg dönt.
A Pfizer-Biontech vakcina a vírus hírvivő RNS-ét tartalmazza, mely a szervezet sejtjeit arra készteti, hogy tüskefehérjét képezzenek, aminek hatására a vírus ellen ható antitestek termelődnek.
A védettség kialakulásához két adag vakcina beadása szükséges 35 nap különbséggel.
Az oltás krónikus betegséggel rendelkező személynek is adható.
Azok is megkaphatják a védőoltások bármelyikét, akik már átestek a betegségen, és abból már meggyógyultak.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértői mindkét vakcinát hatékonynak ítélik a COVID-19 megbetegedés súlyos lefolyásával szemben.
